18 آذر 1397 دسته بندی: مقالات

آشنایی با انواع کدهای خطای خودرو

انواع کدهای خطا باعث روشن‌شدن چراغ چک موتور می‌شوند

اگر چراغ چک خودروی شما روشن است به این معناست که خودروی شما یک یا چند کد خطای OBD II دارد. وقتی سیستم OBD II یا سیستم تشخیص عیب درونی خودرو مشکلی را شناسایی کند که باعث شود میزان آلایندگی خودروی شما به بیش از 1.5 برابر بیشتر از حد قانونی برسد چراغ نشان‌دهنده اختلال در عملکرد موتور یا MIL روشن می‌شود تا در مورد بروز مشکل به شما هشدار دهد.

انواع کدهای خطا

انواع کدهای خطا

کدهای خطا

کد خطا ترکیبی از چند عدد و حروف است که با نوع خاصی از عیب خودرو مطابقت دارد. انجمن مهندسان خودرو اولین بار فهرست این کدهای خطا را تهیه کردند تا تمام خودروسازانی که باید از قوانین آلایندگی OBD II در ایالات‌متحده پیروی کنند از کدهای این فهرست استفاده کنند. خودروسازان اروپایی و آسیایی نیز فهرست یکسانی از کدهای خطای پایه را انتخاب کرده‌اند. فهرست کدهای خطا به 4 گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

1 – کدهای مربوط به موتور، گیربکس و سیستم آلایندگی که با حرف P نمایش داده می‌شوند که مخفف Powertrain به معنای سیستم انتقال قدرت است.
2 – کدهای مربوط به سیستم تهویه مطبوع، روشنایی، ایربگ‌ها و موارد دیگر که با حرف B نمایش داده می‌شوند که مخفف Body به معنای بدنه خودرو است.
3 – کدهای مربوط به سیستم ضدقفل ترمز، سیستم تعلیق و فرمان الکتریکی که با حرف C نمایش داده می‌شوند که مخفف Chassis به معنای شاسی خودرو است.
4 – کدهای مربوط به رابط سیم‌کشی و واحدهای الکترونیکی شبکه محلی دستگاه کنترل که با حرف U نمایش داده می‌شوند که به ارتباطات شبکه اشاره دارد.

انواع کدهای خطا

چراغ چک موتور چیست؟
چراغ چک موتور فقط به شما اطلاع می‌دهد که مشکلی مربوط به آلایندگی خودرو شناسایی شده است. این چراغ در مورد مشکلی که باعث ثبت کد خطا شده است، جدی یا جزئی‌بودن مشکل، اقدامی که بعد از آن باید انجام دهید یا اینکه اگر مانند اکثر مردم روشن‌شدن چراغ را نادیده بگیرید چه اتفاقی ممکن است رخ دهد چیزی به شما نمی‌گوید.
چراغ چک موتور یک چراغ اخطار جامع و فراگیر برای تمام مشکلات خودرو نیست. مشکلات جدی مانند بالارفتن بیش‌ازحد دمای موتور یا افت فشار روغن عموما باعث روشن‌شدن چراغ چک موتور نمی‌شوند اما چراغ‌های اخطار دیگر را روشن می‌کنند.
اخطار: اگر چراغ‌های اخطار دیگر مانند دمای آب موتور، فشار روغن یا چراغ‌های اخطار مربوط به شارژ باطری روشن باشند یا موتور خودروی شما کارکرد غیرعادی مانند صدای پت‌پت اگزوز، احتراق نامنظم، خاموش‌شدن یا افت قدرت داشته باشد یا بو و صدای غیرعادی داشته باشد و دود کند آن را متوقف کنید. زیرا ممکن است یک مشکل جدی رخ داده باشد که اگر به رانندگی ادامه دهید منجر به ایجاد مشکلات اضافی یا تعمیر پرهزینه موتور شود.

بیشتر بخوانید: تعمیر گیربکس اتوماتیک

نحوه خواندن کدهای خطا

انواع کدهای خطا

تنها راه اطلاع از علت روشن‌شدن چراغ چک این است که یک دستگاه عیب‌یاب به محل اتصال دستگاه OBD II در خودرو وصل کنید. سپس دستگاه عیب‌یاب کد یا کدهای خطایی که در سیستم ثبت شده است را نشان می‌دهد. اکثر دستگاه‌های عیب‌یاب علاوه‌بر نشان‌دادن کد خطا در یک خط به توصیف یا تعریف آن می‌پردازند. برخی دستگاه‌های کدخوان ساده ممکن است فقط شماره کد خطا را به شما نشان دهند و هیچ توصیف یا تعریفی از آن ارائه نکنند.

 

توجه: بدون دستگاه عیب‌یاب نمی‌توانید علت روشن‌شدن چراغ چک را شناسایی کنید. بااین‌حال در بعضی خودروها می‌توانید از طریق صفحه نمایش اطلاعات راننده به کدهای خطا دسترسی پیدا کنید. البته باید شیوه انجام این کار را بلد باشید.

اگر دستگاه عیب‌یاب ندارید بسیاری از فروشگاه‌های لوازم یدکی و حتی بعضی تعمیرگاه‌ها به صورت رایگان دستگاه را به خودروی شما متصل کرده و کدهای خطا را برای شما تعبیر می‌کنند. ولی اکثر تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌ها برای تشخیص عیب و تعبیر کدهای خطا معمولا یک مبلغ ثابتی از شما دریافت می‌کنند.

اگر در کامپیوتر خودروی شما کد خطا ثبت شده است باید چه کار کنید؟
شماره کدها را یادداشت کنید. تا زمانی‌که این اطلاعات را یادداشت نکردید کدهای خطا را پاک نکنید زیرا بعدا برای شناسایی مشکل به آنها نیاز خواهید داشت.
این کدها به شما اطلاع می‌دهند که چه سنسورها یا دستگاه‌هایی با مشکل مواجه شده‌اند. اگر دستگاه عیب‌یاب درباره کد ثبت‌شده توضیحی ارائه نداد باید از هر منبع ممکن مانند اینترنت یا دفترچه تعمیرات خودرو معنای آن را پیدا کنید.

نحوه پاک‌کردن انواع کدهای خطا

بهترین و مطمئن‌ترین راه برای پاک‌کردن کدهای خطا استفاده از یک دستگاه عیب‌یاب است. این دستگاه با کامپیوتر خودرو ارتباط برقرار می‌کند و به آن فرمان پاک‌کردن کدها را صادر می‌کند و در هیچ‌یک از تنظیمات ذخیره‌شده در حافظه کامپیوتر که برای حفظ کارکرد عادی خودرو الزامی است تغییری ایجاد نمی‌کند.
بدترین روش برای پاک‌کردن کدهای خطا قطع اتصال کابل باطری است. در اکثر خودروهای قدیمی‌تر که قبل از سال 1996 تولید شده‌اند با کشیدن کابل باطری حتی به مدت چند ثانیه یا درآوردن فیوز برق کامپیوتر خودرو کدهای خطا پاک می‌شوند ولی همراه با آن تمام تنظیمات دیگری که به مرور زمان در حافظه کامپیوتر خودرو ذخیره شده‌اند نیز پاک می‌شوند.

انواع کدهای خطا

توجه: با پاک‌کردن کدهای خطا چراغ چک برای همیشه خاموش نمی‌شود. دیر یا زود دوباره کدها در سیستم ثبت می‌شوند و چراغ چک دوباره روشن می‌شود مگراینکه مشکل یا مشکلاتی که در ابتدا باعث شدند کدهای خطا در سیستم ثبت شوند شناسایی و رفع شوند.
احتیاط: کشیدن کابل باطری برای پاک‌کردن کدهای خطا در بسیاری از خودروهای مدل 2006 و جدیدتر ایده خوبی نیست زیرا باعث می‌شود تنظیمات حیاتی از حافظه کامپیوتر خودرو پاک شود که در کارکرد گیربکس اتوماتیک، سیستم تهویه مطبوع و موارد دیگر تاثیر منفی می‌گذارد. برای رفع این مشکل به شیوه‌های خاص ذخیره مجدد اطلاعات در حافظه کامپیوتر توسط دستگاه عیب‌یاب سازنده خودرو یا دستگاه عیب‌یاب پیشرفته نیاز است تا عملکرد دستگاه‌هایی که تحت‌تاثیر قرار گرفتند دوباره به حالت عادی برگردد.
توجه: پاک‌کردن کدهای خطا با دستگاه عیب‌یاب یا با کشیدن کابل باطری تمام مواردی که سیستم OBD بر آنها نظارت دارد را به حالت صفر برمی‌گرداند، یعنی خودروی شما تازمانی‌که تمام این موارد اجرا و کامل نشوند یا به عبارتی سیستم آماده نشود مورد تایید آزمایش آلایندگی توسط دستگاه عیب‌یاب OBD قرار نمی‌گیرد.

 

منبع : خودرو بانک

نوشته های مشابه