17 تیر 1403 دسته بندی: تخصصی گیربکس

روغن گیربکس وکاربرد آن چیست؟

آیا تابحال به روغن گیربکس فکر کرده اید؟ ازآن استفاده کرده اید ؟ می توان روغن اتومات رو برای گیربکس دستی استفاده کرد؟ در این مقاله سعی شده که به این سوال ها جواب بدهیم:

مفهوم روغن گیربکس

وسیله ای است که با استفاده از آن می توان موتور های داخلی را خنک کرد و همچنین می توان برای انتقال قدرت بهتر از آن استفاده کرد .
روغن گیربکس خودرو دارای غلظت بیشتری نسبت به روغن موتور باشدو اینکه گیربکس خودرو در حرارت و دمایی بالا در مدت طولانی کار می کند و باعث مانع خرابی گیربکس می شود

روغن گیربکس اتوماتیک و دستی

این روغن در گیربکس های دستی و اتوماتیک کاملا با هم تفاوت دارد. در صورتی که خودرو شما دنده اتوماتیک است باید از روغن های ATF و اگر گیربکس خودرو شما دستی است باید از روغن های MTF استفاده نمایید. در قسمت بعدی زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس های دستی و اتوماتیک ذکر شده است.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

زمان مناسب برای تعویض  120 تا 180 هزار کیلومتر می باشد. البته این عدد به نوع استفاده از خودرو نیز بستگی دارد. به طور مثال اگر شما فشار زیادی به خودرو وارد می کنید، بایدهر 60 یا 70 هزار کیلومتر تعویض کنید اما اگر استفاده سبک از خودرو دارید می توانید هر 200 هزار کیلومتر روغن گیربکس را تعویض نمایید.

زمان تعویض روغن گیربکس دستی

خودرو هایی با گیربکس دستی معمولا زودتر از  اتوماتیک نیاز به تعویض روغن پیدا می کنند. به طور متوسط هر 60 الی 100 هزار کیلومتر باید روغن گیربکس خودرو را تعویض کنید. اما این عدد به نوع رانندگی شما بستگی زیادی دارد.

به طور مثال اگر استفاده زیادی از خودرو دارید یا دائما در ترافیک تردد می کنید، باید زودتر اقدام به تعویض روغن نمایید. معمولا توصیه می شود در زمان تعویض صفحه کلاچ، روغن گیربکس را نیز تعویض کنید.

انتخاب روغن گیربکس

ویسکوزیته:

اغلب از آن به عنوان مهمترین خاصیت روانکاری استفاده می شود و برای انواع گیرس های صنعتی و روغن ها متفاوت است.

مواد افزودنی:

بسته افزودنی مورد استفاده در روغن کاری، دسته کلی روغن کاری را تعیین می کند و بر روی عملکرد کلیدی مختلف در شرایط عملیاتی تأثیر می گذارد.

نوع روغن پایه:

نوع روغن پایه مورد استفاده باید با توجه به شرایط کار، نوع چرخ دنده و سایر عوامل تعیین شود.

ویسکوزیته

ویسکوزیته روان کننده در درجه ی اولن ضخامت مورد نظر بین سطوح در سرعت و بار معین انتخاب می شود. از آنجا که تعیین بار برای اکثر روش های انتخاب ویسکوزیته دشوار است، بار ثابت فرض شده و عامل تعیین کننده سرعت می باشد.

نوع روغن پایه

این نوع روغن با کیفیت بالا عملکر خوبی دارد ضرایب ویسکوزیته فشار بالاتر از موارد مصنوعی هستند. با این وجود مواردی وجود دارد که روغن های پایه مصنوعی ترجیح داده می شوند.

روش استفاده از ساکشن گیربکس خودرو

ساکشن یکی از بهترین راه می باشد این دستگاه با قدرت فوق العاده ی خود می تواند مکش روغن را خارج کند و سپس باید روغن گیربکس را جایگزین روغن قبلی کرد دستگاه ساکشن لانچ یکی از باکیفیت ترین دستگاه است که در مکانیکی ها موجود می باشد که به شما درتعویض روغن کمک فراوانی میکند.

بیشتر بخوانید

انواع خرابی ها در خودرو درصورت عدم تعویض روغن

اگر شما در زمان مناسب تصمیم به تعویض روغن گیربکس نگیرید ممکن است زیان های فراوانی را در بر داشته باشد که شامل موارد زیر می باشد:

-لرزش شدید ماشین در زمان شروع به حرکت

-تولید گرما بیش از اندازه در گیربکس و آسیب قطعات

-دنده عوض کردن بسیار دشوار

-وارد شدن صدمه به صفحه کلاچ

-یاتاقان زدن ماشین

کلام پایانی

در این مقاله یافتیم که روغن گیربکس چیست و چه تفاوتی با اسکازین دارد چه زمان باید روغن رو تعویض کرد و در صورت عدم تعویض چه زیان هایی را در بر دارد همان طور که می دانید گیربکس قطعه ای مهم در داخل ماشین است که برای تعویض روغن آن حتما از مکانیک مشاوره بگیرید .

    برچسب ها:

نوشته های مشابه