25 خرداد 1398 دسته بندی: تخصصی گیربکس

چرا گیربکس زوزه می‌کشد ؟ مشکل شایع در گیریکس های اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک یکی از بخش‌های مهم در خودرو است که دائما در حال فعالیت و چرخش است. این قطعه از چرخ‌دنده‌های مختلفی تشکیل شده که هر کدام گشتاور و نیروی خاصی را منتقل می‌کنند.

چرا گیربکس زوزه می‌کشد ؟ مشکل شایع در گیریکس های اتوماتیک می باشد. این قطعه از چرخ‌دنده‌های مختلفی تشکیل شده که هر کدام گشتاور و نیروی خاصی را منتقل می‌کنند. .دنده‌های گیربکس به دلیل این که در مدت زمان‌های طولانی درگیر هستند باید توسط روغن گیربکس به صورت کامل روغن‌کاری شوند تا اصطکاک بین دنده‌ها کاهش یابد. استفاده از روغن گیربکس مناسب و استاندارد که در دفترچه راهنما ذکر شده است به افزایش عمر و بهبود عملکرد گیربکس کمک می‌کند.

گیربکس زوزه می‌کشد

معمولا گیربکس زوزه می‌کشد از صدای فشار روغن گیربکس می باشد. در مواردی از گیربکس صداهای مختلف شنیده می‌شود که دلایل مختلفی می تواند داشته باشد.موارد دیگری نظیر خرابی دنده ها، مجموعه دنده سیاره ای و دنده های دیفرانسیل نیز می‌تواند در صدای زوزه گیربکس دخیل باشد.

ایجاد صدای زوزه از گیربکس می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و یکی از آن‌ها تیز شدن دنده‌ها به خاطر کارکرد بالا است. زوزه کشیدن گیربکس در خودروهای نو معمولا شنیده می‌شود و این مورد عمدتا به سه دلیل می‌تواند باشد. یکی از آن‌ها کیفیت ذاتی گیربکس است که به دلیل کیفیت پایین باعث زوزه کشیدن می‌شود. دیگری کیفیت بد مونتاژ و در نهایت عدم درگیری صحیح سطوح چرخ‌دنده‌ها با یکدیگر است.

تشخیص زوزه گیربکس از دیفرانسیل

تشخیص زوزه توسط کارشناسان و تکنسین های مجرب  گیربکس وان بسیار آسان است اما برای شما عزیزان یک روش تست را پیشنهاد می کنیم.ابتدا یک جاده صاف و تقریبا طولانی مانند اتوبان ،انتخاب کنید و مطمئن باشید در حال حرکت تمامی شیشه ها بالا باشد. کولر یا بخاری را خاموش کنید و بادتان باشد جاده حتما خشک باشد.با توجه به این نکات تعویض دنده کرده تا زوزه شنیده شود. لازم است عموما صدای دیفرانسیل از سرعت بالای ۸۰ km/h به گوش می رسد بهرحال دنده را سبک نمایید تا زوزه به گوش شما برسد.

حال اگر کلاچ را بگیرید و صدا هنوز وجود داشت، زوزه برای دیفرانسیل است. البته این تست را درسراشیبی هم میتوانید انجام دهید. وقتی به سرعت مورد نظر رسیدید که زوزه شنیده شد. سریعا دنده را خلاص کنید اگر زوزه به قوت خود باقی بود و با همان سرعت شنیده می شد قطعا دیفرانسیل دارای زوزه است.اما اگر در حالت خلاص یا فشردن پدال کلاچ زوزه نیز قطع شد می تواند صدای گیربکس باشد. حال نوع صدا و دنده ای که زوزه در آن شنیده می شود باید مورد بررسی قرار گیرد.

نوشته های مشابه