30 آبان 1402 دسته بندی: مقالات, اخبار

کراس اوور چیست؟ انواع کلاس‌ها و مزایای CUVها را بشناسید

آیا می‌دانید کراس اوور چیست؟ کراس اوورها (CUVها) به عنوان یکی از جدیدترین نوع خودروها در بازار خودرو جهان شناخته می‌شوند. این نوع خودروها در واقع یک ترکیب از ویژگی‌های خودروهای سدان و شاسی بلند هستند. طراحی این خودروها شبیه شاسی بلند هاست، با این تفاوت که کوچکتر، راحتتر و قدرتمندتر از اکثر شاسی بلند ها هستند.

به دلیل ویژگی‌های خاص این خودروها، محبوبیت آن‌ها در بازار خودرو رو به افزایش است. برخی از مزایای این خودروها شامل فضای بار بیشتر، صرفه جویی در مصرف سوخت و هزینه، رانندگی راحت‌تر و امن تر، و پوشش بیشتر در برابر شرایط آب و هوایی مختلف می‌باشند.

کراس اوور چیست؟

در این مقاله به سوال کراس اوور چیست؟ پاسخ می‌دهیم و  انواع کراس اوورها و مزایای آن‌ها بررسی خواهیم کرد.

مقاله پیشنهادی: تعمیر گیربکس اتوماتیک

کراس اوور چیست؟

در پاسخ به سوال کراس اوور چیست؟ باید گفته شود که  کراس اوورها یا CUVها (crossover utility vehicle) چیزی بین سدان معمولی و SUV (شاسیبلند) هستند؛ یعنی ویژگیهای هر دو نوع را دارند. طراحی این خودروها شبیه شاسی بلند هاست و معمولاً کوچکتر، راحتتر و قدرتمندتر از اکثر شاسیبلندها هستند. این خودروها دارای یک بدنه به سبک SUV با چهار در و یک فضای بار ساخته می‌شوند.

به عبارت دیگر، کراس اوورها در واقع خودروهایی هستند که با ترکیب ویژگی‌های شاسیبلند و سدان معمولی، به وجود می‌آیند. این خودروها از نظر طراحی شبیه به شاسیبلندها هستند، اما در عین حال دارای ارتفاع کمتری هستند.

به همین دلیل، کراس اوورها برای رانندگانی که به دنبال خودرویی با ارتفاع بالا و بهره‌وری بیشتر هستند، گزینه مناسبی هستند. اگر شما هم می‌خواهید بدانید  کراس اوور چیست؟ یا به دنبال خرید یک خودروی کراس اوور هستید، می‌توانید با مطالعه این مقاله، انواع کلاسها و مزایای CUVها را بیشتر بشناسید.

تفاوت کراس اوور و شاسی بلند

شاید در ابتدای اوج گیری فاصله بین این دو خودرو واضح تر بود اما امروزه با پیشرفت تکتولوژی و صنعت خودرو به هیچ عنوان واضع نیست.

در بسیاری از مواقع  خودروی کراس اوور در دسته بندی شاسی بلند کوچک سایز شهری قرار دارد.

بدون تردید همان طور که این دو خودرو دارای دو نام متمایزی هستند تفاوت هایی میان این دو کلاس وجود دارد.در ادامه به دو نوع، ساختار و پلتفرم آن میپردازیم:

پلتفرم: معمولا خودروی کراس اوور دارای پلتفرم مشابهی با خودروهای معمولی دارند به این معنا که ساختار طراحی شاسی آنها (مستقل از تفاوت‌های طراحی خارجی و اجزا بدنه) با یک خودرو سواری مشترک است.مثال: تفاوت میان تندر90 و رنو داستر که هر دو توسط پلتفرم خودرو سواری تندر90 بنا شده اند.

این در حالی است که شاسی بلندها از پلتفرم وانت شکل می گیرند.می توان گفت که 90 درصد شاسی بلند ها از برپایه پلتفرم حودروهای وانت ساخته شدند. مثال: نیسان رونیز از پلتفرم نیسان پیکاپ طراحی شده است.

ساختار شاسی: خودروی کراس اوور از پلتفرم مشترک با خودروی سدان از ساختار شاسی و بدنه یکپارچه بهره می گیرند که محبوب ترین آنها ساختار یونی بادی و مونوکوک هستند.

شاسی بلند های آفرودی همانند برادران وانت خود از شاسی جدا از هم استفاده می کنند. این به این معناست که این نوع خودرو به دلیل طراحی مستقل شاسی قابلیت جدا شدن را دارند. این نوع ساختار بسیار مستحکم و بادوام هستند و به سادگی در برابر ضربات و تنش های سنگین ایستادگی می کنند

از خانواده این نوع خودروها می توان به جیپ،هامر،شورولت بلیزر،تویوتا لندکروز و پاترول اشاره کرد.

کراس اوور چیست؟

انواع کراس اوور

در مطلب  کراس اوور چیست؟ باید گفته شود که  کراس اوورهای کلاس کوچک معمولاً به خودروهایی اطلاق میشود که طول آنها کمتر از 4300 میلی متر است. این خودروها عموماً دارای مزیت‌هایی همچون مصرف سوخت کمتر و قیمت مناسب‌تر نسبت به خودروهای کلاس بزرگتر هستند. برخی از مشهورترین خودروهای کراس اوور کلاس کوچک عبارتند از:

هیوندای کونا

نیسان جوک

کیا سلتوس

کراس اوورهای کلاس متوسط دارای طولی بین 4300 تا 4600 میلی متر هستند. این خودروها معمولاً دارای فضای بار بزرگ و موتورهای با حجم بزرگتری نسبت به خودروهای کلاس کوچک هستند. برخی از مشهورترین خودروهای کراس اوور کلاس متوسط عبارتند از:

تویوتا راو 4

هوندا

فورد اسکیپ

از دیگر انواع کراس اوور که در مبحث  کراس اوور چیست؟ می‌توان به آن اشاره کرد  کراس اوورهای کلاس بزرگ هستند. آنها دارای طولی بیشتر از 4600 میلی متر هستند. این خودروها معمولاً دارای فضای بار بسیار بزرگ و موتورهای با حجم بزرگتری نسبت به خودروهای کلاس متوسط هستند. برخی از مشهورترین خودروهای کراس اوور کلاس بزرگ عبارتند از:

فورد اکسپلورر

جیپ گراند چروکی

نیسان مورانو

با توجه به این که خودروهای کراس اوور دارای شاسی بلند هستند، این خودروها معمولاً برای رانندگی در جاده‌های شهری و بیرون شهری مناسب هستند. همچنین، این خودروها دارای مزایایی همچون قدرت و کارایی بیشتر نسبت به خودروهای شاسیبلند هستند.

بررسی مزایای CUVها

ممکن است بسیاری از افراد به طور کامل و دقیق ندانند که کراس اوور چیست؟ و چه مزایایی دارد. یکی از مزایای خودروهای کراس اوور، راحتی حرکت در شهر و خارج از شهر است. با توجه به طراحی ویژه این خودروها، رانندگان می‌توانند به راحتی در شرایط مختلف جاده‌ای حرکت کنند. علاوه بر این، خودروهای کراس اوور دارای مصرف سوخت کمتری نسبت به خودروهای سواری بزرگتری هستند.

یکی دیگر از مزایای خودروهای کراس اوور، فضای داخلی آن‌ها است. با توجه به طراحی شاسی کوتاه و قابل تنظیم، خودروهای کراس اوور دارای فضای داخلی بزرگی هستند که به راحتی می‌توانید کالاهای بزرگ را در آن جا گذاشته و حمل کنید. علاوه بر این، فضای داخلی خودروهای کراس اوور به راحتی قابل تنظیم است و می‌توانید آن را به نیاز خود تنظیم کنید.

خودروهای کراس اوور دارای مصرف سوخت کمتری نسبت به خودروهای SUV هستند. این به دلیل طراحی ویژه آن‌ها است که به راحتی می‌توانند در شرایط مختلف جاده‌ای حرکت کنند. علاوه بر این، خودروهای کراس اوور دارای موتورهای کم مصرفی هستند که به رانندگان کمک می‌کند تا صرفه جویی در سوخت داشته باشند.

سخن پایانی

در این مقاله، به سوال کراس اوور چیست؟ پاسخ دادیم و تفاوت آن با شاسی بلند بررسی شد. همچنین، انواع مختلف کراس اوور و مزایای هر یک نیز مورد بررسی قرار گرفت. این خودروها به دلیل ویژگی‌های متنوع و متناسب با نیازهای کاربران، در بازار خودرو جایگاه خوبی دارند.

اگر شما به دنبال خودرویی هستید که به دوام و ایمنی خوبی داشته باشد، انتخاب کراس اوور به عنوان گزینه‌ای مناسب می‌تواند مطرح باشد. همچنین، این خودروها به دلیل ظاهری شیک و جذاب، نیز مورد توجه قرار می‌گیرند.

در نهایت، برای انتخاب بهترین کراس اوور برای خود، باید نیازهای خود را به دقت بررسی کرده و با مقایسه و بررسی خصوصیات مختلف، گزینه‌ای مناسب را انتخاب کنید.

    برچسب ها:

نوشته های مشابه