13 اردیبهشت 1399 دسته بندی: مقالات, تخصصی گیربکس

نکاتی مهم درباره سرویس دوره‌ای گیربکس اتوماتیک

سرویس دوره‌ای گیربکس اتوماتیک مهم‌ترین اصل در فرآیند نگهداری از آن است. این موارد اگرچه وقت بسیار کمی از شما می‌گیرد؛ اما می‌تواند نتایج بسیار مثبتی داشته باشد؛ و هزینه‌های ناشی از تعمیر گیربکس اتوماتیک را تا حد زیادی کاهش دهد. در این نوشته می‌خواهیم به بررسی این سرویس‌ها بپردازیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

آیا انجام این سرویس ضروری است؟

اگر می‌خواهید همیشه ماشینی سلامت و سرحال داشته باشید، بله. در واقع گیربکس اتوماتیک نیز مانند سایر بخش‌های مهم خودرو، نیازمند این سرویس‌ها است. انجام نشدن آنها علاوه بر افزایش استهلاک سیستم دنده خودروی شما، ممکن است باعث خرابی‌های جدی‌تر و در نتیجه هزینه‌های بسیار بیشتر شود.

تعویض روغن گیربکس

مهم‌ترین فعالیت در سرویس دوره‌ای گیربکس تعویض روغن آن است. روغن گیربکس نقشی اساسی در عملکرد آن دارد؛ و در صورت نبود و یا کمبود آن، گیربکس اتوماتیک یا کار نمی‌کند و یا خیلی زود دچار فرسایش و خرابی خواهد شد.

عددی که در این زمینه گفته می‌شود، برای خودروهای مختلف متفاوت است. این عدد را برای خودروی خود می‌توانید در دفترچه راهنمای ان پیدا کنید؛ اما به طور معمول این عدد بین 20 تا 60 هزار کیلومتر تخمین زده می‌شود. البته در خوروهای گران‌قیمت‌تر و به‌خصوص هیبریدی، این عدد بیشتر نیز در نظر گرفته شده است.

البته این تمام ماجرا نیست و زمان‌بندی تعویض روغن گیربکس اتوماتیک نیازمند توجه به نکات دیگری نیز هست. مهم‌ترین نکته در این زمینه میزان فعالیت گیربکس اتوماتیک است. گیربکس اتوماتیک در ترافیک شهری، بسیار بیشتر دچار استهلاک و فرسایش می‌شود. در حالی که اگر بیشترین میزان رانندگی شما در جاده‌های بین شهری است؛ احتمالا در کیلومترهای بالاتری نیاز به تعویض روغن گیربکس خواهید داشت.

نکته دیگر در این زمینه که توجه به آن بسیار ضروری است؛ توجه به کیفیت روغن گیربکس است. بسیاری از افراد به غلط بر این باور هستند که تا وقتی روغن گیربکس کم نشده باشد؛ نیازی به تعویض آن وجود ندارد. در حالی که بهتر است بدانید که روغن گیربکس نیز مانند هر روغن دیگری در طول زمان و استفاده کیفیت و کارایی خود را به مرور از دست می‌دهد. طبیعتا استفاده از برندهای معتبرتر در این زمینه می‌تواند موجب افزایش بیشتر عمر روغن شود.

مجموع این عوامل باعث می‌شود تا اگر صاحب خودرویی گران‌قیمت هستید؛ با در نظر گرفتن عدد پایین بازه تعویض روغن گیربکس، برای انجام سرویس دوره‌ای گیربکس اقدام کنید. به طور معمول این عدد روی کیلومتر 20 الی 40 هزار تنظیم می‌شود.

سایر سرویس‌های دوره‌ای گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک سرویس دوره‌ای مشخص دیگری ندارد؛ و معمولا هنگام تعویض روغن و فیلتر، سلامت گیربکس نیز بررسی شده و در صورت وجود مشکل برطرف می‌شود. بنابراین در این زمینه نگرانی خاصی وجود ندارد.

اما اگر در فاصله بین دو سرویس دوره‌ای قرار دارید؛ بهتر است به شرایط کارکرد گیربکس خودروی خود دقت داشته باشید. هرگونه تغییر در عملکرد این سیستم می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک مشکل کوچک باشد. مشکلی که در صورت برطرف نشدن، به راحتی باعث آسیب دیدن سایر اجزای سیستم شده و هزینه‌های زیادی روی دست شما خواهد گذاشت.

تقه زدن گیربکس هنگام تعویض دنده، هرزروی گاز خوردن خودرو، زوزه کشیدن گیربکس، خلاص شدن گیربکس، گیر کردن دنده در حالت پارک، لرزش خودرو هنگام شروع حرکت و هرگونه تغییری که در مقایسه با عملکرد معمول گیربکس اتوماتیک ایجاد می‌شود؛ از جمله نشانه‌هایی است که باید به صورت جدی به آن توجه کنید.

خوشبختانه گیربکس خودروهای اتوماتیک به راحتی و با آسیب دیدن تنها یک قطعه، از کار نمی‌افتند؛ اما همین ویژگی مثبت در صورتی که به آن توجه نشود، قادر است خودروی شما را دچار آسیب‌های بیشتر کند.

    برچسب ها:

نوشته های مشابه