13 اردیبهشت 1399 دسته بندی: تخصصی گیربکس

متداول‌ترین نشانه‌های وجود مشکل در گیربکس اتوماتیک

مشکلات گیربکس اتوماتیک معمولا با نشانه‌هایی کوچک مانند لرزش جعبه دنده، صداهای ناهنجار، بوی خاص، نشتی روغن و چراغ‌های اخطار خود را نشان می‌دهد. این نشانه‌های کوچک اغلب مانعی برای عملکرد گیربکس نیستند و خودروی شما کماکان به کار خود ادامه خواهد داد. این ویژگی اگرچه مزیت بزرگی است؛ اما در صورتی بی‌توجهی به مشکل رخ داده، می‌تواند هزینه‌های گزافی روی دست شما بگذارد. در این مقاله می‌خواهیم شما را با متداول‌ترین نشانه‌های وجود مشکل در گیربکس اتوماتیک آشنا کنیم.

استفاده از گیربکس اتوماتیک در ایران بسیار دیرتر از سایر نقاط جهان در حال متداول شدن است. به همین دلیل نیز بسیاری از افراد به خوبی با ساختار و ویژگی‌های این سیستم آشنا نیستند. به عنوان مثال شاید تعجب کنید اگر بدانید تعویض و تعمیر اساسی گیربکس اتوماتیک، گاهی حتی از تعویض و تعمیر اساسی موتور خودرو نیز پرهزینه‌تر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

صدای ناهنجار هنگام قرار گرفتن دنده در حالت خلاص

این صدا می‌تواند به شکل‌های متفاوتی شنیده شود. همچنین می‌تواند ادامه‌دار یا برای لحظاتی باشد. در مورد نشانه‌های خرابی گیربکس آنچه مهم است؛ توجه به هرگونه تغییر حالات و وضعیت در مقایسه با حالت پیش‌فرض است.

در حالت معمولا چنین صدایی ناشی از کمبود روغن در گیربکس است. اگر مطمئن هستید که چنین مشکلی ندارید؛ بهتر است به کیفیت روغن موجود در گیربکس فکر کنید. روغن‌های با کیفیت پایین و یا روغن‌هایی که در طول زمان دچار افت کیفیت شده‌اند؛ دیگر نمی‌توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند. در نتیجه روغن کاری و روانکاری اجزای مختلف گیربکس، از جمله چرخ‌دنده‌ها، به درستی انجام نشده و موجب ایجاد سر و صدا می‌شود. شاید این مشکل ناشی از تغییر برند روغن گیربکس شما در آخرین سرویس دوره‌ای باشد.

اگر هیچ‌کدام از این دو مورد مسئله شما را حل نمی‌کند؛ آخرین احتمال، وجود نقص در ساختار یکی از اجزای گیربکس است. ممکن است یک چرخ‌دهنده از حالت تنظیم خارج شده و یا تغییر شکل داده باشد. در این شرایط بهتر است هرچه سریع‌تر با یک تعمیرگاه معتبر تماس بگیرید. فراموش نکنید که یک ایراد جزئی و کم هزینه، در صورت عدم رسیدگی به موقع، می‌تواند موجب شکل‌گیری مشکل جدی‌تر در گیربکس اتوماتیک اتومبیل شما شود.

بوی سوختگی یا چیزی مشابه با آن

دومین نشانه متداولی که باید آن را جدی بگیرید ایجاد بویی شبیه به سوختگی از گیربکس است. این بو شاید در شامه شما تعبیر متفاوتی از سوختگی داشته باشد. بنابراین هر بوی غیرعادی از گیربکس اتوماتیک در حال کار را جدی بگیرید.

ایجاد چنین بویی بیش از هر چیز به اندازه و کیفیت روغن مرتبط است. در واقع منشا این بو، عدم روانکاری مناسب اجزای گیربکس توسط روغن است. همین مشکل موجب افزایش اصطکاک اجزا و چرخ‌دنده‌ها با یک‌دیگر شده و این اصطکاک باعث افزایش دمای روغن و سوختن آن می‌شود.

بنابراین اگر این نشانه را هم مشاهده کردید؛ بهتر است هرچه سریع‌تر به داد گیربکس اتومبیل خود برسید.

خارج شدن دنده از جای خود

این مشکل ممکن است برای هر گیربکس اتوماتیکی رخ دهد. متاسفانه این مسئله به نسبت موارد قبلی جدی‌تر است. بنابراین در این شرایط توصیه می‌کنیم از حرکت دادن خودرو اجتناب کنید؛ و خودرو را با کشنده به تعمیرگاه ببرید.

ضرورت این مسئله به این دلیل است که هم از خرابی جدی‌تر گیربکس جلویگری کرده و هم امنیت خود را هنگام رانندگی حفظ کرده‌اید. چراکه رانندگی با خودرویی در این شرایط، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

در بسیاری از مواقع این مشکل یک ایراد الکترونیکی است؛ اما در بعضی مواقع نیز وجود یک مشکل مکانیکی موجب رخ دادن این وضعیت می‌شود.

سایر نشانه‌های متداول وجود مشکل در گیربکس اتوماتیک

نشتی روغن، روشن شدن چراغ اخطار، درگیر نشدن گیربکس و حرکت نکردن خودرو، لرزش جعبه دنده هنگام حرکت و تقه زدن خودرو هنگام تعویض دنده، از دیگر ایرادات متداولی است که باید به آن توجه کنید.

همان‌طور که ذکر شد، رسیدگی به‌موقع به انواع مشکل در گیربکس اتوماتیک، می‌تواند موجب کاهش محسوس هزینه‌های تعمیراتی شما شود.

    برچسب ها:

نوشته های مشابه