28 اردیبهشت 1399 دسته بندی: مقالات, قطعات خودرو

آشنایی با مهم‌ترین سیالات و روغن های موجود در خودرو

توجه به مشکلات کوچکی مثل نشتی زیر خودرو به شما کمک خواهد کرد که بتوانید از خسارت‌های احتمالی بزرگ جلوگیری کنید. برای انجام این کار لازم است تا حدودی با قطعات و اجزای خودروی خود آشنا شوید. تعمیرگاه گیربکس وان با سال‌ها تجربه در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک قصد دارد که در این مقاله با ارائه اطلاعات کامل و جامع در مورد سیالات و روغن های موجود در خودرو به شما کمک کند تا در تشخیص مشکلاتی که ممکن است برای خودروتان رخ دهد، متخصص شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

آشنایی با سیالات و روغن های موجود در خودرو

روغن موتور

روغن موتور نقش مهمی در نگهداری از اتومبیل شما دارد و باید حداقل یک بار در ماه میزان آن را بررسی کنید. در اکثر اتومبیل‌ها، برای انجام این کار باید گیج روغن را پیدا کرده و با بیرون کشیدن و نگاه کردن به علامت روی آن، میزان روغن موتور را بررسی کنید. بعد از بازرسی بهتر است گیج را با یک دستمال تمیز کرده و آن را مجددا سر جای خودش جفت کنید.

اگر روغن خودرو شما در سطح مطمئنی است، دیگر نیازی به انجام اقدامات بعدی نخواهید داشت و می‌توانید با خیال راحت رانندگی کنید. اگر اما گیج نشان دهد که سطح روغن موتور در حالت مینیمم است، باید روغن بیشتری به موتور اضافه کنید. اینکه چند بار نیاز است که سطح این روغن را چک کنید، بستگی به سن اتومبیل شما دارد. اگر بعد از چند روز اضافه کردن روغن به موتور متوجه کاهش مجدد سطح آن شدید، حتما به تعمیرگاه مراجعه کنید.

همچنین لازم است که روغن موتور را هر از چند گاهی کاملاً تعویض کنید. بهتر است برای اطلاع از زمان بهینه تعویض روغن، کتابچه راهنمای خودرو را بررسی کرده و طبق دستورالعمل خودروساز رفتار کنید.

روغن ترمز

روغن ترمز تضمین می‌کند که ترمزهای خودرو شما به درستی کار می‌کنند. بنابراین عادلانه است که بگوییم این روغن نیز برای خودرو بسیار ضروری است!

اگر موقع فشار آوردن بر روی پدال متوجه شدید که ترمز خودرتان به درستی کار نمی‌کند، روند علت‌یابی را از بررسی میزان روغن ترمز شروع کنید. برای اینکه مطمئن شوید همه چیز مرتب است، باید مخزن روغن ترمز که معمولا سمت راننده است را بررسی کنید.

روغن ترمز باید طلایی رنگ باشد. اگر به جای طلایی، قهوه‌ای است، یعنی نیاز به تعویض دارد. بهتر است هر بار روغن موتور را عوض می‌کنید، روغن ترمز را نیز بررسی کنید و هر دو سال یکبار آن را تعویض کنید.

روغن گیربکس

روغن گیربکس که یکی از ضروری‌ترین روغن های موجود در خودرو است باعث می‌شود که شما بتوانید به راحتی دنده را عوض کنید. لازم است که این روغن را نیز به صورت ماهانه چک کنید و اگر متوجه کاهش سطح آن شدید، سریعا به تعمیرگاه مراجعه کنید.

فرایند بررسی روغن گیربکس نیز بسیار ساده و مشابه فرایند بررسی روغن موتور است. یکی از مهمترین نکاتی که در مورد این روغن وجود دارد، کیفیت آن است. بنابراین در طول روند بازرسی این روغن، روی کیفیت تمرکز کنید نه کمیت. این روغن باید قرمز رنگ باشد و بوی سوختگی ندهد. از آنجا که روغن گیربکس بخشی از یک سیستم بسته است، معمولا سطح آن نباید نوسان داشته باشد. بنابراین اگر متوجه شدید که سطح این روغن در خودرو پایین آمده، سریعا به تعمیرگاه مراجعه کنید.

ضدجوش و ضد یخ (مایع خنک‌کننده)

مایع خنک‌کننده اطمینان می‌دهد که موتور ماشین شما در دمای مطلوب کار می‌کند. مهم است که سطح این مایع را نیز حداقل دو بار در سال بررسی کنید. اگر میزان این ماده در رادیاتور خودرو شما کم شود، موتور ماشین در دمای بالا جوش می‌آورد و آب رادیاتور نیز در دمای پایین یخ می‌زند.

برای بررسی سطح این ماده کافیست که قبل از روشن کردن خودرو، درپوش رادیاتور را برداشته و از پر بودن آن مطمئن شوید. از آنجا که ضدیخ و ضدجوش با آب رادیاتور مخلوط می‌شوند، اگر آب رادیاتور کم شود، یعنی سطح مایع خنک‌کننده نیز کم شده است. فراموش نکنید که هرگز درب رادیاتور خودرویی که روشن است را باز نکنید. در ضمن باید هر دو یا سه سال یکبار مایع خنک‌کننده را به طور کامل تعویض کنید.

روغن فرمان

همانطور که از نام آن پیداست، این روغن باعث می‌شود که بتوانید فرمان خودرو را به راحتی بچرخانید. ما توصیه میکنیم که ماهی یکبار روغن فرمان را چک بررسی کنید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود. اگر متوجه شدید که فرمان خودرو شما نسبت به قبل سفت‌تر و مقاوم‌تر شده است و یا اینکه صدای غیرعادی می‌دهد، احتمال اینکه روغن فرمان کم کرده باشید وجود دارد.

    برچسب ها:

نوشته های مشابه