9 دی 1400 دسته بندی: مقالات

4 علامت که نشان می دهد گیربکس خودرویتان نیاز به تعمیر دارد

هزینه تعویض گیربکس اتوماتیک یا معمولی بسیار بالاست و فشار زیادی به دارندگان خودرو می‌ آورد. از همین رو همه به دنبال روشی هستند که از بروز مشکلات مختلف در گیربکس اتوماتیک یا معمولی با خبر شوند و روند تعمیر گیربکس را شروع نمایند

سیستم انتقال قدرت یا گیربکس یکی از قسمت‌ های بسیار مهم در انواع خودرو است که اختلال در عملکرد آن باعث می‌ شود خودرو نتواند به درستی کار کند. به طور کلی می‌ توان انواع گیربکس را در دو دسته گیربکس معمولی و اتوماتیک قرار داد. در نمونه‌ های اتوماتیک نیازی به کلاچ گرفتن و دنده دادن دستی وجود ندارد و این کار به صورت خودکار انجام می‌ شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

در ادامه این مطلب از سایت گیربکس وان قصد داریم 4 علامت که نشان می‌ دهد گیربکس خودرویتان نیاز به تعمیر دارد را با هم مورد بررسی قرار دهیم. قطعا توجه به این نکات باعث می‌ شود تا هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو شما تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

تعمیر گیربکس اتوماتیک

 

نکات مهم در مورد نشانه‌ های خرابی گیربکس خودرو

قبل از این که نشانه‌ های کلی که خبر از خرابی گیربکس می‌ دهند را بررسی کنیم، بهتر است چند نکته کوتاه ضروری را با شما در میان بگذاریم. اول از همه خودروهای دارای گیربکس معمولی و کلاچ زمانی که دچار مشکل می‌ شوند، شاهد بهم ریختن عملکرد کلاچ خواهید بود.

از سوی دیگر توجه به این نشانه‌ ها باعث می‌ شود تا بسیار زودتر از موعد سراغ حل مشکل خود بروید. از همین در بسیاری از موارد خواهید دید که با مراجعه به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک یا معمولی، می‌ توانید رسیدگی‌ ها و سرویس دهی‌ های لازم برای پیشگیری از بروز مشکل را انجام دهید. در ادامه سراغ 4 نشانه اصلی خرابی گیربکس می‌ رویم.

4 نشانه اصلی خرابی گیربکس

 

1- عملکرد نامناسب

زمانی که سیستم گیربکس خودروی شما عملکرد قبلی خود را از دست داده است، قطعا دچار مشکلی شده که باید هر چه زودتر نسبت به برطرف سازی آن اقدام کنید. درست عمل نکردن کلاچ، جا نرفتن دنده، تعویض نکردن به موقع دنده یا گیر کردن دنده در زمان دنده عقب یا شروع حرکت نشانه هایی هستند که بسیار در ابتدا به آنها بی اهمیتی می‌ کنند. همین باعث می‌ شود که به مرور زمان این مشکلات به بقیه قسمت‌ های گیربکس شما سرایت کرده و هزینه نهایی کار را افزایش دهند.

از طرفی مشکلات گیربکس در مراحل اولیه می‌ توانند خود را شکل ضعف عملکردی نشان دهند، پس بهتر است آنها را سریعا شناسایی و برطرف کنید. همواره این موضوع مهم را به یاد داشته باشید که هزینه تعمیرات گیربکس اتوماتیک از خرید این تجهیزات بسیار کمتر است. در خودروهای پیشرفته هزینه خرید گیربکس جدید ممکن است حتی بیشتر از هزینه تعویض موتور باشد.

پس نتیجه می گیریم که بهتر است نحوه عملکرد استاندارد گیربکس خودرو خود را بشناسید و گاه کوچکترین مشکلی احساس کردید، سراغ تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک بروید و مشکل خود را با متخصصین در میان بگذارید.

 

2- هرگونه صدا اضافه مانند سوت یا ناله

زمانی که خودرو متوقف شده، گیربکس آن در حال حرکت است. از همین رو شما می‌ توانید بدون این که صدای محیط و موتور مزاحمتان شود، به صداهای گیربکس گوش دهید. در حالت عادی این قسمت نباید در زمان توقف صدای غیرعادی تولید کند. اما در شرایطی که مشکلی در بخش گیربکس بوجود آمده باشد، صدای غیرعادی به گوش می رسد. این صدا می‌ تواند در زمان حرکت یا تعویض دنده به شکل برخورد دو جسم سخت، سوت یا ناله خود را نشان دهد.

در بیشتر موارد وقتی به موقع این صداها تشخیص داده شوند، می‌ توانید روند تعمیر گیربکس را با هزینه کمتری طی کنید. اما اگر به این صداها بی توجهی کردید، قطعا بهای سنگین آن را در طولانی مدت خواهید پرداخت.

فرسودگی چرخدنده ها، کم شدن سطح روغن گیربکس یا داشتن شیوه رانندگی اشتباه عمده ترین دلایل بروز این صداها خواهند بود. البته نباید فراموش کنید که گاهی این صداهای اضافه مربوط به سایر قسمت‌ های خودرو خواهند بود. به همین دلیل بهتر است با مراجعه به مرکز تعمیرات گیربکس، به متخصصین اجازه دهید تا دلیل بروز این مشکل را برای شما بیابند.

 

3- تکان خوردن یا لرزش غیرعادی خودرو

انواع خودروها با گیربکس دستی یا اتوماتیک، زمانی که دچار مشکلی در این قسمت شوند، لرزش یا تکان خوردن خاصی در آنها احساس می‌ شود. زمانی که خودرو در زمان تعویض دنده تکان می خورد یا زمان رفتن به یک دنده خاص دچار لرزش می‌ شود، قطعا مشکلی برای آن بوجود آمده که باید برطرف شود. در گیربکس دستی ممکن است تکان‌ ها یا حتی ضربه‌ های شدیدتری احساس کنید. به خصوص در زمان تعویض دنده این موضوع بیشتر به چشم می خورد.

لرزش غیرعادی خودرو

معمولا قبل از تکان خوردن این مشکلات خود را به صورت اختلال‌ های بسیار مختصر در زمان تعویض دنده نشان می‌ دهند. در ضمن باید یادآور شویم که بی توجهی به تعمیر گیربکس اتوماتیک در چنین شرایطی قطعا مشکلات زیادی را برای شما به دنبال خواهد داشت و باعث افزایش هزینه‌ های خودرو در طولانی مدت می‌ شود.

 

4- نشست روغن از خودرو در زمان پارک

شاید بتواند گفت جدی ترین نشانه ای که حتما باید به آن توجه داشته باشید، نشت روغن گیربکس خودرو یا واسکازین است. چرخدنده‌ های درون گیربکس برای انجام فعالیت روان و انجام تبادل حرارتی بهتر نیاز به روغن مخصوصی دارند. در صورتی که سطح این روغن کاهش یابد، عملکرد گیربکس با مشکل مواجه خواهد شد.

 

حتما بخوانید: مهم ترین روغن های موجود در خودرو را بشناسید

 

نشست روغن خودرو

در صورتی که بعد از پارک کردن خودرو متوجه شدید که زیر آن روغن تیره یا قرمز رنگی جمع شده است، حتما باید دلیل آن را جویا شوید. البته در خودروهای امروزی کم شدن روغن گیربکس با استفاده از چراغ چک به شما اطلاع داده می‌ شود و به این صورت می‌ توانید اقدامات لازم را انجام دهید. اما این بدان معنی نیست که از چک کردن وضعیت روغن و نشتی غافل شوید.

 

سخن نهایی

وقتی با علامت‌ های خرابی گیربکس آشنا باشید، می‌ توانید به راحتی هزینه‌ های تعمیر گیربکس اتوماتیک یا ساده را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. البته به یاد داشته باشید که برای تعمیر گیربکس باید حتما سراغ افرادی بروید که از تجربه و تخصص کافی برخوردارند. به خصوص خودروهایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند، حساسیت بیشتری دارند. چرا که هزینه تعمیرات گیربکس اتوماتیک و پیچیدگی ساختار این محصولات بیشتر است.

البته نیازی به نگرانی نیست، شما برای اینکه خیالتان از بابت سلامت خودرو راحت باشد 5 کار را نباید به هیچ وجه در خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک انجام دهید و در صورت رعایت این موارد، خودرو شما به احتمال خیلی زیاد دچار مشکل نخواهد شد.

از همین رو اگر سراغ مرکز تعمیر نامناسب بروید، ممکن است که نتوانند مشکل بوجود آمده را به خوبی برطرف کنند و همین باعث شود در طولانی مدت شاهد آسیب دیدن سایر قسمت‌ های خودروی خود باشید. در صورتی که هر سوالی در مورد تعمیرات گیربکس اتوماتیک دارید، می‌ توانید با متخصصین ما در سایت گیربکس وان تماس بگیرید و راهنمایی‌ های لازم را از آنها دریافت نمایید.

 

اگر شما هم با خواندن این مقاله سوالاتی برایتان پیش آمده، حتما سوالات متداول زیر را مطالعه فرمایید و چنانچه جواب سوالتان را نگرفتید، با ما تماس بگیرید.

آیا می‌ توان زودتر از موعد از خرابی گیربکس آگاه شد؟

بله، معمولا خرابی گیربکس با نشانه هایی همراه است و شناخت این علائم می‌ تواند به شما کمک کند که زودتر از موعد از خرابی گیربکس آگاه شده و از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری نمایید.

نشانه‌ های خرابی گیربکس چیست؟

ایجاد سروصدای اضافه و غیر عادی، لرزش یا تکان خوردن بیش از حد خودرو، نشست روغن و عملکرد ضعیف یا نادرست گیربکس نشانه‌ های اصلی بروز مشکلات گوناگون در این قسمت هستند.

دلیل ایجاد سروصدا توسط گیربکس چیست؟

این مشکل می‌ تواند دلایل مختلفی مانند: بد بودن روش رانندگی، کم شدن سطح روغن و اتمام عمر مفید بخش‌ های داخلی گیربکس داشته باشد.

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک چقدر است؟

هزینه تعمیر گیربکس با توجه به نوع گیربکس و مشکل بوجود آمده می‌ تواند متفاوت باشد و برای اطلاع از آن می‌ توانید با متخصصین ما در سایت گیربکس وان تماس بگیرید.

دلایل خرابی گیربکس اتوماتیک چیست؟

گیربکس به طور کلی عمر مشخصی دارد، اما کمبود روغن و سبک رانندگی نامناسب می‌ تواند باعث کاهش عمر مفید آن و خرابی آن به مرور زمان شود.

    برچسب ها:

نوشته های مشابه